Hypokalkulačka: Spočítejte si na jakou nemovitosti po říjnu dosáhnete

2018-06-14 08:00:00

Od října 2018 začnou platit další restrikce České národní banky (ČNB), které upravují pravidla pro získání hypotéky. Nově by výše dluhu žadatele o hypotéku neměla přesáhnout devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Současně by měl na splátku dluhu vynaložit maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

Od října letošního roku přijdou další z omezení hypoték ze strany ČNB. Po úpravě pravidel pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti (LTV), kterou ČNB v dubnu doporučila bankám snížit na 80 %, přichází další dvě zásadní pravidla. Ta se nedotýkají nutnosti naspořit finanční obnos pro koupi nemovitosti, ale přímo omezují maximální výši ceny nemovitosti, kterou si žadatel může na základě svých příjmů pořídit.

ČNB se snaží omezit trh z důvodu rychlého růstu cen nemovitostí a objemu úvěrů na bydlení. Pokud by došlo ke zhoršení ekonomického vývoje, řada domácností se může s příliš vysokou hypotékou dostat do problémů s jejím splácením. „S tím, jak růst cen bydlení předstihuje zvyšování příjmů domácností, se dlužníci stávají zranitelnějšími. Zároveň roste pravděpodobnost, že o úvěr budou čím dál více usilovat rizikovější žadatelé,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Národní banka upozorňuje také na růst cen nemovitostí, který byl loni nejvyšší v celé EU. Češi mají v současnosti na bydlení půjčeno 1,174 bilionu korun.

Jaká pravidla ČNB nastavila?

  • Žadatel může za hypotéku utratit maximálně 45 % měsíčního čistého příjmu.
  • Celková výše dluhu nesmí přesáhnout devítinásobek jeho čistého ročního příjmu.
  • Již od dubna se neposkytují hypotéky nad 90 % LTV, v omezeném množství se poskytují hypotéky s LTV nad 80 %

V Praze si dle výpočtu žadatel s průměrným platem, který se zde pohybuje okolo 39 tis. Kč hrubého, bude moci půjčit na nemovitost v maximální hodnotě okolo 4 mil. Kč. Splátka vyjde přibližně na 12 tis. Kč a z vlastních úspor pak bude muset zaplatit okolo 800 tis. Kč.

V celorepublikovém průměru pak žadatel s průměrným měsíčním příjmem okolo 31 tis. Kč hrubého dosáhne na nemovitost v hodnotě cca 3,2 mil. Kč, přičemž měsíčně zaplatí okolo 9,5 tis. Kč a z vlastní kapsy bude muset zaplatit přibližně 635 tis. Kč.

Spočítejte si cenu nemovitosti, na kterou po říjnu 2018 dosáhnete vy

Připravili jsme pro vás jednoduchou kalkulačku, která vám spočítá výši ceny nemovitosti, jakou byste si vzhledem k příjmům mohli po říjnu 2018 dovolit. Zároveň zjistíte hodnotu vlastních úspor, které musíte při koupi nemovitosti složit a výši měsíční splátky.

Stačí zadat čistý měsíční příjem, popřípadě upravit dobu splácení nebo výši úroku, tu jsme přednastavili podle aktuální průměrné výše úrokové sazby (k 4/2018).

Více informacích o změnách se dozvíte v článku na iDNES.cz

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků