Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

2018-08-14 04:00:00

Hypotéky zdražují a stávají se čím dál méně dostupnými. Sen o vlastním bydlení se tak mnohým den ode dne vzdaluje. K pořízení bytu či domu lze ale nově využít levnou půjčku od státu. Ten vyhradil pro letošní rok 650 milionů korun pro mladé rodiny, které uvažují o rekonstrukci či koupi nemovitosti. V příštím roce pak plánuje rozpůjčovat miliardu.

Úvěry od státu má pod palcem Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prostřednictvím Státního fondu rozvoje a bydlení (SFRB). Smyslem těchto půjček je pomoci mladým lidem, kteří se dnes velmi těžce dostávají k financím na pořízení vlastního bydlení. Hypotéky zdražují, podmínky pro jejich získání zpřísňují a ceny nemovitostí stále stoupají. Levná půjčka od státu tak přijde vhod, rozhodně ale nebude pro každého.

Mladé rodiny si mohou od státu půjčit až 2 miliony korun

Zvýhodněné státní půjčky nabízela už předchozí vláda, avšak kvůli špatně nastaveným podmínkám, byl o ně zájem jen minimální. Nyní se zákonodárci poučili a navýšili především půjčenou sumu. Maximální částka už tak není pouhých 600 tisíc korun. Při koupi bytu lze zažádat až o 1,2 milionu korun, při koupi či stavbě domu až 2 miliony korun a na modernizaci bydlení pak lze získat až 300 000 Kč.

Zákonnou podmínkou ale je, aby úvěr dosahoval nanejvýš 80 % skutečných nákladů, a to včetně ceny pozemku. Dále pak obytná plocha bytů, které budou financovány státní půjčkou, nesmí přesahovat 75 m², u domů 140 m².

Na státní úvěr mají nárok lidé do 36 let věku

Druhým stanoveným pravidlem je věková hranice. Ta nesmí u žadatelů převýšit 36 let. Zároveň o státní půjčku mohou žádat jen:

  • manželé,
  • lidé, kteří nejsou sezdaní, ale starají se o dítě do 15 let,
  • lidé, kteří žijí v registrovaném partnerství a starají se o dítě do 15 let,
  • sám rodič, jemuž jsou děti svěřeny do péče.

Za každé narozené či osvojené dítě nabízí stát 30 000Kč dotaci

Doba splatnosti úvěru je 20 let, ve výjimečných případech může být prodloužena na 25 let. U modernizace bydlení činí 10 let. Státem nabízená úroková sazba pak začíná na 1 %.

Správa i vedení úvěrového účtu je zdarma, stejně tak bez poplatků jsou mimořádné splátky a předčasné splacení. Dlužníci mohou navíc využít v průběhu splácení dotace ve výši 30 000 Kč při narození či osvojení dítěte. Bonus neplatí u půjčky na modernizaci obydlí.

Mladé rodiny mohou žádat o státní úvěr od 15. srpna 2018 od 8. hodiny, a to osobně, nebo poštou. Písemnou žádost je nutné doručit na pražské či olomoucké pracoviště Státního fondu rozvoje bydlení. Veškeré potřebné formuláře jsou ke stažení na stránkách SFRB.

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků