Drahé bydlení si vybírá svou daň. Z Prahy odchází důležité profese

2018-09-20 06:00:00

Praha se musí vypořádat s následky drahého bydlení. Z metropole odchází zdravotní sestry, hasiči, policisté, učitelé i řidiči hromadné dopravy. Ti všichni míří do měst, kde je bydlení dostupnější. Kvůli stále se zhoršující bytové situaci tak hlavní město bude, možná už brzy, kromě nedostatku bytů řešit i nedostatek zaměstnanců v některých profesích.

Drahé a nedostupné bydlení je vedle dopravy a parkování jedním z nejzávažnějších problémů Prahy. Kvůli extrémně vysokým nájmům si nemohou v naší metropoli dopřát kvalitní bydlení nejen mladí lidé na počátku profesní kariéry, ale ani zdravotní sestry, učitelé, řidiči, hasiči nebo policisté.

Změnit profesi a místo pracoviště? Není problém

Poměr příjmů a nákladů na bydlení se významnou měrou podílí na kvalitě života. Pro mnohé z nás je důležitým parametrem, který rozhoduje o tom, kde budeme bydlet nebo pracovat. Ve vybraných profesích jsou náklady na bydlení v porovnání s příjmy extrémně vysoké, což může Prahu v budoucnu dostat do velkých problémů.

Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplynulo, že změnit profesi kvůli vysokým nákladům na život nedělá problém téměř polovině dotazovaných, kteří jsou zaměstnáni ve zmiňovaných oborech. Čtyři z deseti si navíc dokáží představit, že změní lokalitu práce, a to včetně svého bydliště. “Přitom vůle stěhovat se za prací je v ČR obecně na velmi nízké úrovni. Podle průzkumů by až dvě třetiny Čechů k přestěhování za prací nepřiměla ani velmi lákavá pozice nebo lepší plat.” říká Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz s odvoláním na výzkum společnosti Grafton recruitment.

Příspěvek na bydlení by mohl důležité profese v Praze udržet

Není tajemstvím, že v Praze mají uvedené profese zpravidla vyšší mzdy, zároveň ale mají také vyšší životní náklady. A právě poměr mezi příjmy a výdaji na bydlení je mnohem vyšší než u lidí na stejných pozicích v jiných krajích. Zatímco v Praze činí náklady na bydlení více než dvě pětiny měsíčního příjmu, mimo Prahu padne na bydlení sotva třetina příjmu.

Průzkum agentury STEM/MARK si vzal na paškál i možnost finančního příspěvku na bydlení. Ten totiž představuje velmi oblíbený zaměstnanecký benefit. Zájem o příspěvek by měla třetina respondentů, nejvíce pak policisté. Doposud je ale místo příspěvku, v podobě proplacení části nájemného, nabízeno bydlení na ubytovnách. Zatímco první benefit by mnozí uvítali, druhý je vnímám spíše negativně.

Příspěvek na bydlení lze získat také od státu. Na státní sociální dávku ale nemají nárok všichni. V Praze o příspěvek mohou žádat ti, kterým náklady na bydlení dělají 35 % příjmů. A ani to není jistota, že příspěvek získají.

Nedostatek potřebných profesí si vybírá v Praze svou daň

Dotované bydlení pro profese, které jsou v Praze zapotřebí, by mohlo zbrzdit jejich odchod. Ten už nyní pražané pociťují. V některých školách letos došlo k rozpuštění několika tříd a k přerozdělení dětí do jiných kolektivů.

Ve zdravotnictví je ale situace ještě horší, kvůli nedostatku sester by v budoucnu mohlo dojít k výraznému omezení zdravotní péče. Co se policistů týká, těch v Praze chybí stovky. Nejen v loňském roce tak musely být přivolány posily z ostatních krajů. Situace se nezlepšuje ani u řidičů MHD a hasičů.

Foto: frantic00

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků