Zlom na realitním trhu. Po letech růstu přichází studená sprcha

2018-12-12 10:44:00

Co se bude dít na realitním trhu? Jak to bude v dalších měsících s cenami nemovitostí? Roste nebo klesá počet bytů a domů v nabídkách realitních kanceláří? Vyplatí se nyní prodat nebo naopak koupit nemovitost? To je jen několik základních otázek, které v poslední době rezonují realitním trhem.

Proměna realitního trhu během roku 2018 byla téměř hmatatelná. Za posledních pár let jsme byli zvyklí, že se ceny nemovitostí stále zvedaly, a to o 10 někdy až 15 procent každý rok. Přesto nebyla nouze o klienty, kteří realitním makléřům byty a domy pomalu rvali z rukou. “Letos jsem očekával další růst cen, i když ne tak silný, ale to, co se odehrává od jara a neustále nabírá na síle, je pro mě vystřízlivěním.” říká Daniel Kotula z realitní kanceláře RE/MAX.

Současná situace na realitním trhu

Zájemců o prohlídky výrazně ubylo, a to především u větších, tedy i dražších bytů. Pokud je cena jen o kousek vyšší, než v roce 2017, pak už není zájemce téměř žádný. “Ceny nemovitostí začaly stagnovat, koupi si může dovolit méně lidí a růst cen nemovitostí už pravděpodobně předhonil růst příjmů obyvatel.” dodává Kotula, který se specializuje na Prahu a blízké okolí. Menší byty zatím velký pokles zájmu nedostihl: “V porovnání s dražšími nemovitostmi, kde je oslabení poptávky v poslední době citelné, u malometrážních bytů tento trend téměř nezaznamenáváme. O menší byty je díky jejich likviditě, návratnosti investice a relativní dostupnosti stále poměrně velký zájem - jak ze strany investorů, tak z řad koncových uživatelů.“ doplňuje Lucie Tůmová, manažerka FINDEO reality.

Statistické údaje, ale pokles zájmu o nemovitosti potvrzují. Počet poskytnutých hypoték za prvních devět měsíců letošního roku je podle Fincentra Hypoindex o 10,3 procenta nižší, než ve stejném období loni. Objem půjčených peněz poklesl o 8,6 miliardy, to je o 5,1 procenta méně než v roce 2017. Trend potvrzují i čísla o počtech zájemců o sjednání hypotéky na serveru penize.cz. “V listopadu jsme zaznamenali meziroční pokles zájemců o hypotéky o 13,2 procenta. I přesto je ale poptávka stále výrazně vyšší než v letech předcházejících. Je však otázkou, kolik zájemců na hypotéku po zpřísnění podmínek dosáhne a také, kolik z nich bude moci zaplatit každý měsíc výrazně vyšší splátku,” dodává Martin Vlnas, ředitel serveru peníze.cz.

Jasně mluví také počty inzerovaných nemovitostí na Reality.iDNES.cz. Mezi léty 2014 a 2017 ubylo z nabídek realitních kanceláří okolo 43 % bytů a více než 41 % domů. “Od ledna letošního roku, především v jeho druhé polovině, naopak počet nabídek roste, a to o více než 20 % u bytů a 7 procent u domů.” říká Jiří Knechtl, marketingový ředitel Reality.iDNES.cz.

Z těchto údajů vyplývá, že žně realitních makléřů, které zaznamenávali několik posledních let se chýlí ke konci. Neznamená to, že přijde pád cen nemovitostí, i zde stále platí, že jsou závislé na ekonomické situaci v zemi. Ta vysokým cenám nahrává, stále jsme ve fázi růstu, máme nejnižší nezaměstnanost napříč celou Evropskou unií, rostou platy a s nimi i nálada utrácet, navíc hypoteční úvěry jsou stále levné. Obyvatelé se tak nachází v situaci, kdy se nebojí koupit nemovitosti za vyšší ceny. 

Je vhodná situace na prodej nemovitosti?

Není jednoduché jednoznačně říct, zda prodat či neprodat. Záleží to na mnoha faktorech a tím nejdůležitějším je motivace, proč chceme nemovitost prodávat. “Když peníze z prodeje nemovitosti nijak nevyužijete a dokážete si představit, že nemovitost můžete vlastnit dalších dvacet let a užívat ji nebo pronajímat, pak není důvodu prodávat, a to přestože jsme na vrcholu cen. V nemovitostech jsou peníze dobře uloženy a pravděpodobnost, že jejich cena dlouhodobě poroste, je vysoká.” míní Kotula.

Pokud má majitel pro peníze z prodeje nemovitosti uplatnění nebo ji plánoval prodat v blízké budoucnosti, pak není vhodné váhat a s prodejem by bylo dobré začít co nejdříve. Ceny jsou v současnosti na svém vrcholu nebo těsně pod ním a čekání by se nemuselo vyplatit. “Až se ekonomice přestane dařit, ceny nemovitostí klesnou a zpět na vrchol se mohou dostat třeba až za 10 let.” upozorňuje Kotula.

Je vhodné nemovitost v současnosti koupit?

Také zde je potřeba si ujasnit, za jakým účelem nemovitost kupuji. Chce-li kupující na nemovitosti vydělat a koupit jí za účelem spekulace, pak je to velmi rizikový krok. Zajímavé mohou být stále investiční byty určené k pronájmu. Peníze slušně vydělávají a dobrý investiční byt může zajistit vyšší příjmy než finance ponechané na běžném účtu.

Pokud kupujeme byt či dům na bydlení a okolnosti nás k tomu tlačí, pak se kupovat vyplatí i dnes. V dlouhodobém hledisku a za normální situace totiž hodnota dané nemovitosti poroste, a to i když bude v některou dobu krátkodobě pod svou kupní cenou.

Zároveň je ale potřeba dodat, že není vhodné kupovat nemovitost za každou cenu a nikdy není dobré se příliš zadlužit. “V ČR je trendem nemovitosti vlastnit a nájemní bydlení je něco jako sprosté slovo. Pokud ale kupující nemá dostatečné finance na pokrytí alespoň 20 % ceny nemovitosti a splátka hypotéky přesahuje 45 až 50 % jeho čistých měsíčních příjmů, pak je lepší počkat, spořit a koupit nemovitost, až to nebude takové riziko.” říká Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.czLidé si často neuvědomují, že pokud se dostanou do finanční tísně a nebudou schopni nemovitost splácet, pak jim ji banka zabaví a zároveň po nich bude vymáhat případný rozdíl mezi kupní a prodejní cenou. Pakliže o nemovitost majitel přijde v době finanční recese, pak nejen že přijde o střechu nad hlavou, ale bude mít na krku mnohdy i několikamilionový dluh.” uzavírá Makovský.

---

Článek byl zpracován ve spolupráci s Ing. Danielem Kotulou, realitním makléřem RK RE/MAX pro Prahu a blízké okolí.

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků