Těhotná skončila téměř na ulici

2018-12-31 07:00:00 | Komerční sdělení

Pro spoustu lidí neuvěřitelné, pro matku malého dítěte, a navíc těhotnou, se v doslova noční můru změnila radost z pronajatého bytu. Žena totiž málem skončila na ulici. Jako jedna z mnoha se totiž stala obětí podvodníka. Jak je to možné? Chtěla ušetřit za služby realitní kanceláře a pak jí zbyly jen oči pro pláč.
Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

I když je tento příběh přibližně rok starý, stále je aktuální. Je totiž mnoho lidí, kteří věří cizím lidem a skočí jim na sladké řeči. Ne nadarmo se říká „důvěřuj, ale prověřuj“. Než aby si lidé najali schopného realitního makléře, raději skočí na lži. Hodně šokující překvapení čekalo loni na těhotnou ženu, která podepsala nájemní smlouvu bytu 2+1 v Hřímalého ulici v Plzni. Pronajímateli v den podpisu smlouvy navíc složila vratnou kauci a zaplatila i první nájem. Celkem mu dala dvanáct tisíc korun. Nezanedbatelná částka pro matku s dětmi. Muž jí dal i klíče od bytu. Ani ve snu by ji nenapadlo, že zůstane bez střechy nad hlavou.

Nájemců se stěhovalo víc

V den, kdy se začala stěhovat, v bytě narazila na zcela jinou paní. Zjistili, že byt je už údajně pronajatý a že dotyčná žena podepsala se stejným mužem rovněž nájemní smlouvu. Ale aby toho nebylo málo, o pár minut později přišel do bytu ještě další člověk. Muž, který podepsal stejnou smlouvu, jako dvě ženy. Přesto, že má těhotná žena na byt smlouvu, bydlí s malým dítětem v malém pokoji na ubytovně.

Všichni takzvaní nájemníci začali pátrat po tom, co se stalo. Zjistili, že muž, od kterého si byt pronajali, ani není vlastníkem onoho bytu. Údajně měl byt pronajatý od města, jenže to mu už před několika měsíci smlouvu vypovědělo. Celou záležitost si převzala kriminální policie. Podvedených prý byla tehdy celá řada.

Šetřit ano, ale na jiných místech

Šetřit se v těchto případech nevyplácí. Ne vždy to dopadá dobře, když si jedinec hledá pronájem sám na „anonymních serverech“. Přesně tady si tito podvodníci své oběti vybírají. Kdyby zvolili výběr pronájmu přes seriózní realitní kancelář, tohle by se nikdy nestalo. Jenže lidem se často nechce dávat provize ve výši jednoho nájmu navíc.

Prověřovat za tu cenu stojí

Než aby někomu zbyly oči pro pláč a zůstal bez střechy nad hlavou, je vždy lepší spolupracovat s důvěryhodnou realitkou. Makléř totiž vždy prověří, jestli byt patří té správné osobě, jestli je vše, tak jak má být. Chrání ale i majitele bytu. Prověří totiž, jestli daný nájemce je schopný platit včas, jestli je zaměstnaný, jestli není zatížen exekucemi, nebo není v insolvenci. Snaží se prostě vyhledat toho „správného“. Majiteli šetří čas s „otravným“ zvedáním telefonu a odpovídáním na ty a též stejné otázky.

„Klienti ohledně pronájmů se mi vrací. Jedná se o lidi, kteří jsou vždy spokojeni s mým výběrem budoucích nájemníků,“ řekla realitní specialistka a tisková mluvčí Reality 11 Lucie Bukovjanová. Zároveň dodává, že určitě nedoporučuje hledání podnájmů prostřednictvím sociálních sítí. Podle ní je to rizikové a nikdy dotyčný nemá jistotu.

Tento příběh se Lucie Bukovjanové osobně dotkl. Před několika měsíci jsem totiž měla v kanceláři paní, která zažila téměř totožnou situaci. Ženy mi bylo upřímně líto a snažila jsem se jí co nejrychleji pomoct. Domluvila jsem se s ní, že nám provizi uhradí, až se dostane z momentální finanční tísně. Ani jsem v tu chvíli vlastně nedoufala, že peníze někdy skutečně uvidím. O několik týdnů později mi klientka zavolala, že pro mne má polovinu peněz, další měsíc doplatila zbytek.

„Už nikdy bych stejnou chybu neudělala. Snažila jsem se šetřit, ale bohužel na nesprávném místě. Myslím, že lidé by neměli v takových případech váhat a měli by spolupracovat s realitními odborníky,“ sdělila jedna z podvedených žen,“ popsala Bukovjanová. Z nešťastné ženy se stala nakonec její dobrá kamarádka.

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků