Úroky na hypotékách rostou. Stihnete ještě sjednat 3% sazbu?

2019-01-10 07:00:00 | Komerční sdělení

Jen loni se hypotečního trhu dotklo hodně změn, včetně zpřísnění limitů a navýšení úrokových sazeb. Stává se vlastní bydlení luxusním zbožím, na které postupně nedosáhne ani střední třída? A jsou ještě k mání hypotéky se sazbou pod 3 %?
Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Oproti předchozím létům letos vystřelily úrokové sazby u hypoték téměř na čtyřnásobnou výši. Ze strany České národní banky přitom nejde o poslední navýšení, jak tvrdí hypoteční expert Daniel Horňák ze společnosti Chytrý Honza. Podle něj můžeme v roce 2019 čekat sazby okolo 3,5 %, zatímco ke konci roku by se mohly přiblížit až k 4 %.

Rostoucí úrokové sazby jsou pouze jedna překážka k získání dobré hypotéky

Pro rok 2019 zatím platí stejně přísné podmínky, jako v roce letošním: abyste jako žadatelé o hypotéku na vlastní bydlení uspěli, musíte splňovat tři kritéria:

  1. Částka, kterou vám banka půjčí, nesmí překročit devítinásobek vašeho čistého ročního příjmu. Pokud tedy s měsíční výplatou 23 000 Kč požádáte o hypotéku, banka vám poskytne necelých 2 500 000 Kč. Zbytek si budete muset doplatit z vlastních úspor podle nemovitosti, kterou chcete koupit.
  2. Na splátky hypotéky byste podle bank neměli vynakládat víc jak 45 % měsíčního výdělku. Když neprokážete dostačující příjem, banka vaši žádost může lehko smést ze stolu – jste pro ni totiž rizikový klient.
  3. Abyste hypotéku dostali, v základu musíte mít našetřených 10-20 % z tržní ceny nemovitosti.

Půjčky s 3% úrokovou sazbou rychle mizí

Jelikož úrokové sazby kontinuálně rostou, čekat na dramatický pokles se vám určitě nevyplatí. Jsou ale banky, u kterých úvěr pod 3 % stále pořídíte: podle srovnávače na stránkách ChytryHonza.cz takové hypotéky nabízejí za speciálních podmínek Equabank, Oberbank anebo Modrá Pyramida.

Proč vlastně banky zavádějí tak přísná opatření?

Česká národní banka zpřísnění podmínek obhajuje jako prevenci před ekonomickou krizí. Její zástupci tvrdí, že regulací hypoték chtějí do budoucna zabránit nadměrnému zadlužování domácností.

Z pohledu experta tímto krokem ale banky před zadlužováním domácnosti neuchrání. Porostou-li totiž ceny nemovitostí, vyskočí i ceny nájemného. Reálně tedy hrozí, že lidé ze své mzdy zaplatí bydlení, ale na pokrytí dalších životních nákladů si budou půjčovat. „Klienti zaplatí větší částku za bydlení a peníze místo do rukou bank půjdou na zisky investorů. Tato politika tedy domácnostem v ničem nepomáhá, spíše naopak,” míní Horňák.

Se získáním půjčky mohou pomoct partner i rodiče

Úvěr na bydlení se možná jeví jako věc, určená výhradně pro majetnější lidi. Nutně to tak ale být nemusí. O hypotéku totiž můžete zažádat s partnerem a v krajních případech dokonce i s pomocí rodičů. Podle Horňáka banka bere v potaz příjmy všech účastníků. Žadatelé tak získávají větší šanci, že na půjčku dosáhnou.

Kdy do žádosti o hypotéku zahrnout spolužadatele?

  • Nemáte dostatečnou bonitu (tzn., že váš samostatný příjem na půjčku nestačí)
  • Žádáte o větší částku s kratší dobou splatnosti
  • Jste v pokročilém věku a splatnost by překročila předepsaných 70 let

Platí, že pokud by některý ze spolužadatelů od hypotéky odstoupil, je možné ji převést na někoho jiného, předčasně ji splatit anebo sjednat hypotéku nanovo. K tomu ovšem musíte dostatečně vydělávat.

Úvěr dostanete i na IČO, ale nevyhnete se komplikacím

I jako živnostník s vyššími příjmy na hypotéku dosáhnete, připravte se ale na to, že oproti běžným zaměstnancům budete mít vyjednávání těžší. Viz následující příklady:

  1. Uplatňujete-li v daňovém přiznání např. 60% výdajový paušál, banka počítá váš zisk jen ze 40 % měsíčního obratu. Výsledná částka nemusí ani při vyšších příjmech na získání hypotéky stačit.
  2. Některé banky dělají rozdíly ve výši půjčky: zatímco zaměstnanec dostane úvěr v hodnotě až 90 % nemovitosti, v případě živnostníka to může být v rozmezí 50-85 % celkové částky.
  3. Banka vám nemusí půjčit, pokud jste podle doloženého daňového přiznání v některém z předchozích období skončili ve ztrátě.

O dalších podrobnostech, které se týkají hypoték pro OSVČ, se dočtete zde

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků