Co čeká realitní trh?

2019-05-16 06:00:00 | Komerční sdělení

Přinášíme Vám druhý díl ze série článků o současném a budoucím stavu realitního trhu v České republice. Hrozí nám další zhroucení trhu? Jak ovlivní zákon o realitním zprostředkování roli makléřů?
Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Teorii o tom, že vše musí přece jednou skončit a každý musí růst, nahrává situace posledních let nahrává. Historicky každý růstový cyklus v minulosti vystřídalo období poklesu. Nikdy ale nebylo tak zle jako v předešlé době. Stejně tak je to i u růstu, který následoval. Byl vždy vyšší než v minulosti. „S přihlédnutím na tyto zkušenosti můžeme s jistotou říct, že i tento cyklus bude jednou vystřídán poklesem. Otázkou je kdy. Tím jak se začíná křivka růstu zplošťovat a trh se dostává do stagnace (ceny rostou jen mírně, nebo vůbec) začíná čím dál více makléřů věřit, že už brzy začnou ceny klesat,“ vysvětluje výkonný ředitel Národního realitního holdingu Martin Sitár. Nesmí se ale opomenout, že stagnování trhu může trvat i několik let. Setrvačnost nebo doznívání ekonomického boomu je značná. Vždyť i letos ekonomové predikují celkem slušný růst ekonomiky kolem 2% a mezd dokonce mezi 7-10%. „To by znamenalo, že při stabilních cenách nemovitostí dojde k oživení poptávky a minimálně tento rok ještě můžeme zůstat v klidu. Co ukáže rok 2021 to zatím nikdo neví. Nicméně každý makléř by měl být dobře připraven na případné změny,“ upozorňuje Sitár.

Nový zákon

Nový realitní zákon, který se dlouhé roky připravoval by měl co nevidět zamířit ke konečnému schválení v parlamentu. Ti z Vás, kteří návrh zákona četli, si jistě všiml určité oklešťenosti. Jak už bývá, zákony se často schvalují v mnohem jednodušším znění a jsou brzy novelizovány nebo pozměněny v průběhu schvalovacího procesu. Proto by se toho výkonný ředitel NRH vůbec nebál. Například diskutovaná pasáž o úschovách. „Původní návrh úschovy realitními kancelářemi zakazoval, návrh předložený sněmovně již obsahuje pouze zákaz nabízení úschovy, ale jako takovou ji nezakazuje. Nicméně už teď je u zákona pozměňovací návrh poslance Dominika Feriho, který navrhuje zákaz úschov RK do zákona vrátit,“ komentuje současný stav Sitár. Proto je prý možné očekávat, že výsledný zákon bude daleko tvrdší a bude skutečně znamenat malou revoluci v realitním zprostředkování. Celá řada makléřů nad zákonem mávla rukou s tím, že mají praxi a že žádné zkoušky dělat nebudou. Pokud chce ale stát ochránit spotřebitele, tak musí mít jistotu, že ten, kdo služby nabízí je skutečný profesionál. „To, že to někdo dělá 5 let neznamená, že to nedělá špatně a neprofesionálně. Myslím, že nebude dlouho trvat a přezkoušení bude nařízeno plošně a všem. Tak jako zprostředkovatelům pojištění, hypoték a úvěrů,“ uvedl Martin Sitár. Je důležité nebrat zákon jako zlo, ale jako šanci zvýšení celkového vnímání realitního zprostředkování.

Realitní Akademie ČR je jako jedna z mála subjektů na trhu, který může provádět certifikované kurzy a státní zkoušku, která umožní makléři dále podnikat ve svém oboru. „Jsme proto rádi, že touto cestou umožníme makléřům včas celý kurz, nebo pouze přezkoušení absolvovat. Prekluzní doba 2 let od účinosti zákona nemusí být dost dlouhá na to, aby se všichni včas certifikovali,“ řekl výkonný ředitel. Proto neváhejte a kontaktuje RAČR včas. Nic nenechávejte náhodě a na poslední chvíli.  

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků