Daň z pronájmu nemovitosti

2019-06-20 05:45:00 | Komerční sdělení

Patříte snad i Vy mezi ty, kteří se rozhodli „přilepšit“ si pronájmem nemovitosti? Nápad je to dobrý, ale nesmíte zapomenout, že i z tohoto příjmu je třeba zaplatit státu daň.
Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kolik vůbec daň dělá a musí se zdanit celá částka? Výše daně je 15 % z ročního příjmu z pronájmu bytu nebo jiné nemovitosti. „Celou částku ale danit nemusíte. Před vlastním výpočtem daně je možné daňový základ snížit,“ informuje Martin Kubík realitní specialista z Národního realitního holdingu.

Můžete si zvolit dvě možnosti uplatňování výdajů. Buď Paušálem – tedy procentní sazbou z příjmu z pronájmu. Tyto výdaje jsou ve výši 30 % nebo 60 % z dosažených příjmů. „Záleží, jestli nemovitost pronajímáte jako fyzická osoba nebo ji máte zapsanou v obchodním majetku. Zde není možné výrazně snižovat daňový základ (např. odpisy),“ vysvětluje Kubík. Poplatník si eviduje pouze příjem z pronájmu a ten následně daní. Druhou variantou jsou výdaje ve skutečné výši – s touto variantou se v běžném životě setkáme často. Podíváme se na ni s realitním specialistou podrobněji.

Jakým způsobem mohu snížit daňový základ?

1. Veškerými výdaji, které souvisejí s dosažením příjmu z pronájmu – např změna nájemníka.
2.Výdaje spojené se zajištěním a udržením příjmu z pronájmu – např. nutné opravy v bytě.
3.Odpisy – hmotný majetek, který lze odpisovat, pokud je nemovitost zapsána v obchodním majetku společnosti nebo živnostníka.

Všechny položky, o které si chcete snížit daňový základ, je nutné si pečlivě evidovat a doložit je i v časové posloupnosti.

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků