Jak drahý je provoz klimatizace? Vyberte si tu správnou

04.07.2022 22:00 | Komerční sdělení

Než začnete uvažovat o klimatizaci, zkuste nejdříve zastínit okna, ideálně venkovními bílými žaluziemi. Pomáhá také tepelná izolace domu, především pokud jde o podlahu půdy. Jestli ale bydlíte ve starém domě, který v létě připomíná skleník a v němž nejsou možné stavební úpravy, přijde klimatizace vhod. Moderní klimatizace do bytu zvládnou také přitápět a ohřívat vodu. Většinou dokonce výhodněji, než elektrický přímotop nebo plynový spotřebič.
Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

U dražší a energeticky úspornější klimatizace počítejte s příkonem okolo 900 W, levnější méně úsporná zařízení ale mohou mít příkon daleko vyšší – klidně i 1 500 KW. Už z těchto čísel je patrné, že nejvíce se vyplatí investovat do úspornějšího, byť dražšího klimatizačního zařízení.

Jak drahý je provoz klimatizace? Vyberte si tu správnou

Pro srovnání: příkon 1 500 W má třeba běžná rychlovarná konvice. Ta ale obvykle pracuje jen chvíli, zatímco klimatizace běží třeba i dlouhé hodiny. Chlazení domu či bytu prostě něco bude stát.

Interiér zbytečně nepodchlazujte

Spotřeba energie klimatizací je závislá nejen na technických parametrech, ale také na vhodném používání. Obecným pravidlem je, že nastavená žádoucí teplota by se od té stávající neměla lišit o více než 7 °C.

Je také důležité, aby ventilátor pracoval na maximální otáčky, protože jedině takto dochází k optimálnímu odebírání tepla z prostoru. Nesprávnou kombinací nastavení je nízká teplota při nízkých otáčkách, kdy se tvoří mnoho kondenzátu a příliš studený vzduch je špatně distribuován v prostoru, takže je u klimatizace zima a na druhém konci místnosti teplo. Klimatizace tak pracuje neekonomicky a úspora při snížení otáček je prakticky nulová.

Jak drahý je provoz klimatizace? Vyberte si tu správnou

Snížit spotřebu energie můžete až v momentě, kdy dosáhnete požadované teploty v místnosti. A to tak, že klimatizační zařízení přepnete do režimu cirkulace a odvlhčování vzduchu. Bez chlazení má totiž přístroj daleko nižší spotřebu.

Podle čeho poznáte dobrou klimatizaci

FUNKCE: Rozmyslete si, jestli chcete pouze ochlazovat místnosti, anebo také přitápět, případně ohřívat vodu. Jenom některé klimatizace zvládnou všechno.

TYP: Ve větších domech a novostavbách, které při větrání využívají rekuperaci tepla, se obvykle lépe hodí centrální klimatizační jednotka. Ve starších domech bývá někdy lepší několik lokálních klimatizačních jednotek pro jednotlivé místnosti (aspoň zvlášť pro ložnici a obývák).

UMÍSTĚNÍ: Kompaktní klimatizační jednotka může být celá vevnitř, pro montáž postačují dva otvory ve stěně. Pořizovací cena kompaktních klimatizací je poměrně nízká. Dělená (split) klimatizace má dvě jednotky – vnější kompresor a chladič, a vnitřní s výparníkem. Splitová klimatizace pracuje účinněji a obyvatelé domu ocení také nižší hlučnost.

VÝKON: Přizvěte projektanta, aby spočítal, jak velké jsou v domě tepelné zisky. Následně odvodí, jaký potřebujete chladicí výkon klimatizace.

ÚČINNOST: Vyberte takové zařízení, které efektivně využije spotřebovanou elektrickou energii, abyste měli co nejnižší provozní náklady.

CENA: Pokud víte, jaké klimatizace vám funkčně a typologicky nejlépe poslouží, vybírejte mezi zbylými adeptkami podle prodejní ceny.

Mnoho zajímavých a užitečných rad, jak vybrat a používat klimatizaci, najdete na webu E.ON Rádce.

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků