Jak stanovit cenu nemovitosti?

26.09.2019 05:50 | Komerční sdělení

Majitel nemovitosti může sám určit, za jakou cenu ji chce nabízet. Jenže majitelova zaujatost a představy o ceně jsou jedním ze základních úskalí prodejců nemovitostí. Jak tedy správně určit tržní cenu?
Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Za kolik mi to prodáte? Jedna z velmi častých a oblíbených otázek majitelů nemovitostí směřující na realitního makléře. Možná to teď někoho překvapí, ale jednoznačná tržní cena prostě neexistuje. „Objektivně srovnat svůj domov s ostatními nemovitostmi dokáže jen málokterý vlastník. Kupujícího vůbec nezajímá, kolik potřebujete peněz z prodeje dostat. Při prodeji je potřeba se na svůj „bývalý domov“ dívat jen jako na zboží,“ vysvětluje realitní makléř Alexej Budnik z Českých Budějovic.

Jak tedy ale určit správnou tržní cenu? „Veškeré metody stanovení tržní ceny se snaží vyčíslit částku, kterou bude ochoten někdo v daném čase na trhu zaplatit. Vždy se ale bavíme o cenovém rozmezí od - do, na korunu Vám přesnou tržní cenu nespočítá ani sebezkušenější odhadce s kulatým razítkem. A ani on nedokáže předpovídat budoucnost a chování a potřeby lidí, kteří nemovitost kupují,“ popisuje Budnik.

Prodávané nemovitosti jsou nejzajímavější právě ve chvíli, kdy vstupují na trh. Nic víc nemůže degradovat nemovitost než to, že je dlouho v nabídce a občas se její cena sníží. „Nastavíte-li cenu příliš vysoko, na prodeji proděláte. Kdo by také chtěl zboží, které nikdo jiný nechce, a proto se stále zlevňuje,“ řekl makléř. Jak také dodává, zájemci si mohou myslet, že je s nemovitostí nějaký právní nebo technický problém. Ve výsledku se tak z nabídky na trhu stane „ležák“. Prodělat ale můžete i ve chvíli, pokud cenu nastavíte příliš nízko. Správné stanovení kupní ceny není jednoduché, ale pro úspěšný prodej zcela zásadní.

Jednou z metod stanovení tržní ceny je srovnávací analýza nabídkových cen podobných nemovitostí. Ale nestačí pouze sledovat nabídkové ceny podobných nemovitostí v inzerci na internetu, které bývají obvykle nadhodnocené.

Makléři sledují prodané nemovitosti a jejich skutečné prodejní ceny. „Máme k dispozici databázi prodaných nemovitostí a cenové mapy, a tak máme přesnější informace, ze kterých můžeme vyjít,“ vysvětlil Budnik. Zkušenosti prověřené léty a ucelený přehled o cenách nabízených i realizovaných je vlastně takové „know-how“ správného makléře, který umí zpřesnit cenu, protože zná reálné prodejní ceny obdobných nemovitostí.

Poraďte se i vy se zkušeným makléřem z Dumrealit.cz dříve, než zveřejníte prodejní cenu vaší nemovitosti! 

Sdílet: Facebook Twitter

Více článků